Czym jest zjawisko fotowoltaiczne?

Energia elektryczna jest podstawową wartością, bez której dziś nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania. Ceny prądu jednak rosną, a środowisko staje się coraz bardziej zanieczyszczone. W takiej sytuacji nie może dziwić fakt, że coraz głośniej do głosu dochodzi fotowoltaika, czyli zjawisko przetwarzania energii słonecznej, na energię elektryczną. Jest to ekologiczny i ekonomiczny sposób pozyskiwania prądu.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to zjawisko, które umożliwia uzyskanie z energii generowanej przez promienie słoneczne, dokładnie takiego samego prądu, jaki płynie w gniazdach elektrycznych. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu dwóch narzędzi. Pierwszym są panele fotowoltaiczne, które zamieniają energię ze słońca, na stały prąd elektryczny. Następnie, jest on przepuszczany przez drugie narzędzie systemu fotowoltaicznego, jakim jest falownik, który bywa nazywany także inwerterem. Na tym etapie, dochodzi do przekształcenia energii elektrycznej stałej w przemienną. Od tego momentu, użytkownik systemu fotowoltaicznego uzyskuje prąd o napięciu 230V, który może wykorzystywać do zasilania urządzeń i układów elektrycznych.

Kiedy instalacja może działać?

Żeby móc cieszyć się z prądu, jaki wytworzy fotowoltaika, należy dokonać instalacji systemu, a także zgłosić chęć jego przyłączenia do Zakładu Energetycznego, który ma obowiązek wykonać to zadanie nie pobierając opłaty od właściciela i użytkownika mikroinstalacji. Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd z energii słonecznej. Oznacza to, że najlepsze efekty osiągane są latem, podczas dużego nasłonecznienia. Nie oznacza to jednak, że tylko pogodna aura pozwoli na wytwarzanie prądu. Energia słoneczna generowana jest nawet podczas zachmurzenia. Większa wydajność instalacji obserwowana jest, kiedy panele ustawione są w miejscu całkowicie dostępnym dla słońca. Jednak fotowoltaika możliwa jest nawet w warunkach częściowego zacienienia. Panele zbierają bowiem także energię słoneczną pochodzącą z rozproszenia czy odbicia. W takiej sytuacji jednak efekty są znacznie zaniżone. Najlepiej zatem dokonać montażu paneli wysoko na dachu, w miejscu w pełni wystawionym na działanie promieniowania, które nie jest pokryte cieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.