Czy taryfa G11 jest lepsza od taryfy G12?

Z całą pewnością wybór odpowiedniej taryfy energii ma ogromne znaczenie, gdyż wpływa na wysokość rachunków za prąd w przyszłości. Niezwykle ważne jest to, aby taryfa została właściwie dopasowana do dobowego zużycia energii przez dane gospodarstwo domowe. Do wyboru są zarówno taryfy jednostrefowe, jak i dwustrefowe czy też nawet trójstrefowe i czterostrefowe. W przypadku gospodarstw domowych najczęstszym wyborem są taryfy jednostrefowe i dwustrefowe. Warto zatem sprawdzić, w jakiej grupie taryfowej jest się rozliczanym i czy rzeczywiście jest to najbardziej opłacalna opcja.

Czy taryfa G11 jest lepsza od taryfy G12?

Podstawową różnicą pomiędzy taryfą G11 i G12 jest to, że ta pierwsza jest jednostrefowa a ta druga dwustrefowa. W przypadku taryfy G11 przez całą dobę obowiązuje stała stawka cenowa za kilowatogodzinę. Nie ma zatem znaczenia to, w jakich godzinach dane gospodarstwo domowe zużywa najwięcej prądu. Cena za energię elektryczną w jej przypadku jest niezmienna przez cały dzień i noc. Z kolei taryfa G12 dzieli dobę na dwie strefy – tańszą i droższą. W godzinach wieczornych i nocnych obwiązuje niższa stawka za kilowatogodzinę, a w godzinach szczytowych prąd jest droższy. Wyższa stawka dzienna obowiązuje najczęściej od 6.00 do 22.00 i przez dwie godziny wczesnopopołudniowe (np. od godziny 13.00 do 15.00). Pierwszym krokiem jest zatem ustalenie stref czasowych, w których to przypada największe zużycie energii. W przypadku gospodarstw domowych, gdzie dobowe zużycie prądu jest zmienne i ma miejsce przede wszystkim w godzinach szczytowych, najlepszym wyborem będzie taryfa jednostrefowa G11. Jeśli jednak jest możliwe przeniesienie co najmniej 40% dobowego zużycia energii na godziny pozaszczytowe, czyli wieczorne i nocne, to bardziej opłacalną taryfą będzie ta dwustrefowa typu G12.

Czy można zmienić taryfę energii?

Obecnie można zmienić zarówno taryfę energii, jak również dotychczasowego dostawcę prądu. Dzięki temu można zmniejszyć rachunki za prąd. Tym bardziej, że jest to bezpłatne i wszelkimi formalnościami za klienta może zająć się w jego imieniu nowy sprzedawca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.