Rynek Energii w Polsce – jak wygląda sytuacja?

rynek energii w polsce

Problemy z zanieczyszczeniem środowiska wymuszają podejmowanie decyzji odnośnie wprowadzania Odnawialnych Źródeł Energii, które nie niszczą naszej planety. Coraz częściej wprowadza się fotowoltaikę, turbiny wiatrowe i wiele innych rozwiązań, które skutecznie chronią przed postępem globalnego ocieplenia. Ograniczają również zużycie szkodliwych paliw kopalnianych, które kiedyś ulegną wyczerpaniu. Jak wygląda sytuacja na rynku energii w Polsce? Czy wzrasta udział zielonej energii? Dowiesz się z poniższego artykułu. 

Jaka jest sytuacja na rynku energii w Polsce?

Obecnie elektrownie węglowe produkują energię w około 70%. Jest to węgiel kamienny i brunatny. Zielona energia, czyli OZE mają niewielki wkład w produkcję energii. Turbiny wiatrowe to około 10% udziału natomiast inne instalację OZE to niespełna 1% (dane z listopada 2021). Co istotne projekt Polityki Energetycznej Polski przewiduje, że Polska zmniejszy udział węgla w produkcji energii o około 28% do roku 2040. Zauważa się również rosnące zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi i instalacjami turbin wiatrowych. To ogromna szansa na zmniejszenie globalnego ocieplenia. To wszystko spowodowane jest dofinansowaniami do instalacji, które mają zachęcać do zmian wielu obywateli. W końcu Unia Europejska stale dąży do wymuszenia zmian na państwach członkowskich, tak aby zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Czy OZE mają szansę w Polsce?

rynek energii w Polsce

OZE, czyli Odnawialne Źródła Energii są szansą na zniwelowanie złego wpływu węgla na środowisko naturalne. Pomimo iż ma nadal ogromny udział w produkcji energii, istnieje ogromna szansa na zwiększenie udziału OZE. Zauważalne jest ogromne zainteresowanie, głównie ze względu na ciągłe rosnące ceny prądu. W końcu OZE to darmowa metoda produkcji i niewyczerpalne surowce np. słońce, woda, wiatr. Do produkcji energii wykorzystuje się także biopaliwa. Z miesiąca na miesiąc zauważa się spadek udziału węgla kamiennego i brunatnego na rzecz zielonej energii.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.