Fotowoltaika a zmiana dostawcy prądu
Minielektrownie słoneczne to coraz popularniejsze rozwiązanie wykorzystywane przez polskie gospodarstwa domowe. Panele słoneczne umieszczone na dachu domu jednorodzinnego potrafią pokryć dzienne zapotrzebowanie na energię elektryczną dla całej rodziny. Są jednak dni mniej słoneczne, gdy produkcja prądu z paneli słonecznych może okazać się niewystarczająca. W tych przypadkach dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie systemu net-meteringu, który bilansuje nadwyżki i niedobór prądu.
Najwięcej darmowego prądu
Zasada działania paneli fotowoltaicznych opiera się o wykorzystanie energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej. Powstały w panelach fotowoltaicznych prąd stały trafia następnie do inwertera, gdzie zamieniany jest na prąd zmienny. Największa produkcja prądu ma miejsce w godzinach południowych, dlatego właśnie wtedy najbardziej opłacalne jest uruchamianie sprzętów domowych takich jak pralka czy zmywarka. Zoptymalizowanie zużycia prądu pochodzącego z instalacji fotowoltaicznej powinno być zatem kolejnym krokiem po kupnie i montażu paneli. Pamiętajmy, że nadmiar wyprodukowanej energii możemy odprzedać firmie, która dostarcza prąd w naszej dzielnicy.
Zmiana dostawcy prądu
Każde gospodarstwo domowe posiada ustalonego sprzedawcę prądu. Dzięki systemowi net-metering możliwe jest odsprzedawanie nadwyżki prądu lokalnemu sprzedawcy lub kupowanie jej, gdy spadnie wydajność paneli. Moc odsprzedawanego prądu nie powinna przekroczyć mocy przyłączeniowej sieci energetycznej. Stawka oferowana przez elektrownie nie zachęca jednak do sprzedaży prądu. Pomimo, że prawo energetyczne gwarantuje uzyskanie 80% ceny rynkowej prądu, to koszty przesyłowe oraz stałe znacząco ją obniżają. Pamiętajmy, że musimy zapłacić dodatkowo podatek dochodowy od sprzedaży energii. Co zrobić, gdy zechcemy zmienić zewnętrznego dostawcę prądu i uzyskiwać konkurencyjne ceny za wyprodukowaną energię? Liczne dyrektywny Unii Europejskiej ujednoliciły polskie prawo energetyczne jednak nie regulują kwestii net-meteringu. Wciąż musimy sprzedawać prąd lokalnemu sprzedawcy, lecz pobierać możemy od przez nas wybranego.