Panele fotowoltaiczne
Wytwarzanie energii za pomocą słońca przeżywa swój dynamiczny rozwój, pomimo początkowych wysokich inwestycji w ten sposób pozyskiwania energii. Jest to wynikiem kilku kwestii: słońce jest zasobem niewyczerpalnym, a w dodatku powszechnym, co czyni go idealnym źródłem energii. Wpływ ma także wzrost świadomości wśród społeczeństwa, dotycząca postaw ekologicznych. Ten sposób nie szkodzi środowisku naturalnemu, a w dodatku jest tani i znacząco obniża koszty, związane z wytwarzaniem energii elektrycznej.
Zalety paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne mogą zasilać energią elektryczną nie tylko domy jednorodzinne, ale także punkty oświetleniowe czy obiekty przemysłowe. Wykorzystywane są także w urządzeniach elektrycznych, służących do zasilania małych gadżetów. Coraz częściej korzystają z nich całe rodziny. Wpływa na to efektywność energetyczna, ponieważ montując panele na dachach domów, elewacjach budynków czy też na ziemi na specjalnych stelażach, można zaoszczędzić nawet do siedemdziesięciu procent pozyskiwanej energii. Jest to kwestia zmienna, ponieważ zależy od wielu czynników, takich jak ilość docieranego promieniowania słonecznego, ekspozycja paneli na słońce oraz położenie instalacji. Jednak produkują one energię nawet podczas zimy oraz zachmurzenia, jednak jej ilość jest wtedy odpowiednio mniejsza, w przeciwieństwie do kolektorów słonecznych. Mimo wszystko wartość ta jest wysoka i warto zainteresować się tematem bliżej.
Cena montażu paneli fotowoltaicznych
Jest to bardzo indywidualna kwestia i zależy od wielu czynników. Na początku należy zastanowić się nad tym, czy mamy wystarczająco dużo miejsca na instalację paneli, ponieważ pojedynczy ma dość spore wymiary. Ostateczna kwota jest trudna do ustalenia, ponieważ zależy od kompleksowości instalacji, jej wielkości oraz użytych elementów. Dlatego też najlepiej skontaktować się na omówienie szczegółów i indywidualną wycenę montażu. Dodatkowym atutem jest to, że nie potrzeba pozwolenia na budowę, a możliwe jest zainstalowanie banków energii, które zgromadzą jej nadwyżkę i będą ją wykorzystywać podczas braków w dostawie prądu.