Prąd dla firm – jak można kontrolować zużycie energii elektrycznej?

W przypadku wielu przedsiębiorstw koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej pochłaniają aż kilkanaście procent budżetu. Nic więc dziwnego, że właściciele firm szukają różnych sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd, czyli na poprawę rentowności. Okazuje się, że możliwe jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i tym samym zredukowanie rachunków za prąd, regularnie kontrolując zużycie energii w firmie. Nadzór energii elektrycznej pozwoli zoptymalizować warunki wydajności użytkowanych urządzeń oraz dodatkowo wynegocjować korzystniejsze dla firmy warunki ze swoim sprzedawcą i dostawcą prądu. Samo dostosowanie taryfy do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa jest czasem w stanie zagwarantować niemałe oszczędności. Pojawia się wobec tego pytanie, jak kontrolować zużycie energii w swojej firmie?

Prąd dla firm – jak można kontrolować zużycie energii elektrycznej?

Jako, że ręczne odczytywanie danych widniejących na liczniku pomiarowym jest czasochłonne i nie daje pełnego wglądu na kluczowe dane, warto zdecydować się na korzystanie z narzędzi telemetrycznych. Ich podłączenie do licznika nie sprawia większego problemu, a dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe będzie uzyskanie dokładnych danych za pomocą internetowej aplikacji. Chodzi tutaj zatem o zdalny odczyt liczników cyfrowych, które posiada coraz więcej firm. Po przyłożeniu głowicy takiego urządzenia do licznika pomiarowego, zaczyna ono rejestrować dane bezpośrednio z licznika energii, co jest całkowicie legalne i nie wiąże się z koniecznością nabywania jakichkolwiek dodatkowych uprawnień.

Jak wygląda w praktyce zdalne monitorowanie zużycia energii elektrycznej?

Posiadając urządzenia telemetryczne, możliwe jest zdalne kontrolowanie zużycia energii elektrycznej przez Internet, a dokładniej na stronie www aplikacji webowej. Przedsiębiorca ma do dyspozycji wszystkie wskaźniki pomiarowe posiadanych instalacji elektrycznych, czyli dostęp do wszystkich parametrów związanych ze zużyciem energii elektrycznej w kWh wraz z kosztami wyrażonymi w złotówkach. Co więcej, w razie przekroczenia ustalonego umownie limitu zużycia energii elektrycznej, system telemetryczny automatycznie poinformuje o tym fakcie przedsiębiorcę za pomocą wiadomości tekstowej wysłanej bezpośrednio na jego telefon lub mailowo. Dzięki temu zatem przedsiębiorca może uchronić się przed nieświadomym przekraczaniem ustalonego limitu mocy umownej czy energii biernej, co wiązałoby się z karami w postaci niemałych kwot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.