Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej przez sprzęt gospodarstwa domowego
Sprzęt obecny w gospodarstwach domowych to jeden z największych „pożeraczy” energii elektrycznej. Lodówka, pralka, kuchenka mikrofalowa czy piekarnik to tylko niektóre z urządzeń, które każdego dnia generują olbrzymie wartości watów. A z roku na rok tego sprzętu przybywa – dzisiaj trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek gospodarstwo domowe bez co najmniej kilkunastu urządzeń elektrycznych. I co ważne – ich obecność jest po prostu niezbędna. Nie dziwi zatem fakt, iż zużycie energii elektrycznej przeciętnego domostwa jest bardzo duże. Na szczęście można temu zaradzić – wystarczy zastosować kilka sprawdzonych sposobów, aby to zużycie było zdecydowanie mniejsze.
Lodówka
Lodówka to niewątpliwie jedno z tych urządzeń, które generuje bardzo duże zużycie energii elektrycznej. Roczny koszt energii to w tym przypadku nawet 300 złotych. Na szczęście istnieje kilka metod, które mogą ograniczyć wydatki. Do najbardziej skutecznych zalicza się:
- wybieranie sprzętu z najwyższą klasą energetyczną (najlepiej o klasie A),
- ustawienie lodówki z dala od źródeł ciepła (na przykład grzejników),
- zamykanie drzwi lodówki,
- wkładanie do lodówki potraw całkowicie wystudzonych,
- regularne odmrażanie i czyszczenie agregatu.
Równie istotną kwestią jest dobranie pojemności lodówki do autentycznych potrzeb rodziny – im większa lodówka, tym wyższe jest jej zużycie energii elektrycznej.
Czajnik elektryczny
Trudno dzisiaj wyobrazić sobie przeciętne gospodarstwo domowe bez czajnika elektrycznego – wszak jego funkcjonalność jest niepodważalna. A tymczasem warto pamiętać o tym, iż to urządzenie pobiera całkiem sporo energii elektrycznej. Jak temu zapobiec? Jedną z podstawowych zasad jet gotowanie tylko takiej ilości wody, która w danym momencie zostanie zużyta. Zatem w celu przygotowania herbaty nie warto gotować całego czajnika wody.
Płyta kuchenna
Płyta kuchenna jest używana przez każdą panią domu – wszak trudno bez niej przygotować jakikolwiek posiłek. Jednak w tym przypadku – podobnie jak przy lodówce czy czajniku elektrycznym – zużycie energii elektrycznej jest na wysokim poziomie. Na szczęście są na to sposoby. Ograniczenie energii jest możliwe dzięki:
- używaniu pokrywek (co umożliwia gotowanie na mniejszym ogniu),
- dopasowaniu średnicy garnka do pola grzewczego (niedopuszczalne jest stawianie małych garnków na dużych palnikach),
- zmniejszaniu ognia (zwłaszcza w momencie, w którym potrawa zaczyna wrzeć).
Dodatkowo warto zdecydować się na garnki z grubym dnem, które skutecznie kumulują ciepło, a tym samym pozwalają ograniczyć zużycie energii.
Wymienione wyżej metody w skuteczny sposób pozwalają zaoszczędzić zużycie energii. Przestrzeganie tych zasad jest bardzo proste i tak naprawdę nie wymaga żadnych wysiłków. Co więcej – regularne stosowanie tych zasad sprawi, iż staną się one codziennym przyzwyczajeniem. A efekty będą widoczne bardzo szybko.