Taryfa C12 w poszukiwaniu oszczędności
Każda firma musi liczyć się z koniecznością poniesienia mniejszych lub większych kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Można jednak stosunkowo łatwo zmniejszyć wysokość rachunków za prąd, wybierając odpowiednią taryfę energii. Inne potrzeby będzie miała duża korporacja niż małe przedsiębiorstwo rodzinne. Czasami bardziej opłacalne jest zdecydowanie się na taryfę dwustrefową, a innym razem korzystniejszą opcją jest pozostanie przy wariancie jednostrefowym. W przypadku firm prowadzonych w domu, gdzie w ciągu dnia stosunkowo mało korzysta się z energii elektrycznej, warto przyjrzeć się taryfom C12a i C12b.
Taryfa C12a – co warto o niej wiedzieć?
Taryfa C12a jest taryfą dwustrefową, w przypadku której doba podzielona jest na dwie strefy – szczytową i pozaszczytową. W godzinach szczytu jest wyższa stawka za kilowatogodzinę, a w godzinach pozaszczytowych zużywanie energii elektrycznej wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami. Taryfa ta świetnie sprawdza się w przypadku sklepów oraz punktów usługowych, które są podłączone do niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kWh. Jako, że jest to taryfa dwustrefowa, w zależności od pory dnia czy też dnia tygodnia obowiązują różne stawki za energię elektryczną i jej dystrybucję. Na taryfę C12a warto zdecydować się w przypadku firm i różnego typu lokali, w których to zużycie prądu nie odbywa się ze stałym natężeniem, ale jest zależne od godziny w ciągu doby. Jeśli możliwe jest przeniesienie największego zużycia prądu przez firmowe urządzenia na konkretne godziny, w których to obowiązuje niższa stawka za kilowatogodzinę, to przedsiębiorca może liczyć na niemałe oszczędności. Rozwiązanie to będzie opłacalne, jeśli ilość zużywanej energii w godzinach pozaszczytowych będzie wynosić co najmniej 40% całego zużycia prądu.
W jakich godzinach obowiązują niższe stawki za energię elektryczną?
W przypadku taryfy C12 zwykle godziny szczytu przypadają od godz. 6. 00 do 13.00 oraz od 15.00 do 22.00. Natomiast niższa stawka za kilowatogodzinę przypada na godziny od 13.00 do 15.00 oraz na godziny nocne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że godziny szczytowe i pozaszczytowe są określane indywidualnie przez każdego sprzedawcę prądu, a więc mogą się one różnić.