alternatywne źródła energii
prąd

Czym są alternatywne źródła energii?

W dobie wzmożonej troski o środowisko naturalne rośnie zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii. Warto ją czerpać z surowców naturalnych i odnawialnych. Podpowiadamy, czym charakteryzują się takie źródła energii i jakie są ich przykłady.

Alternatywne źródła energii – definicja

alternatywne źródła energii

Alternatywne źródła energii (o których przeczytasz również tutaj), zwane również odnawialnymi bazują na naturalnych i niewyczerpywanych surowcach. W odróżnieniu od węgla, ropy czy gazu ziemnego nie zanieczyszczają środowiska i mają zdolność do samoregeneracji. Taka energia może pochodzić z: promieniowania słonecznego, wody, wiatru czy też biomasy. Inwestycja w odnawialne źródła energii jest bardzo opłacalna i spłaca się już po kilku latach, będąc przy okazji przyjazną dla środowiska naturalnego. Warto dodać, że państwo oferuje dofinansowania dla przedsiębiorców zdecydowanych na wytwarzanie prądu z użyciem alternatywnych źródeł.

Alternatywne źródła energii – rodzaje

Istnieje wiele odmian odnawialnych źródeł energii, każde z nich ma inną specyfikę, a także sposób wykorzystania. Niektóre sprawdzą się doskonale na większą skale, inne mogą zostać użyte do spełniania mniejszego zapotrzebowania na prąd. Najpopularniejsze alternatywne źródła energii to:

  • energia słoneczna – można ją wykorzystać do wytwarzania prądu oraz ciepła. Używa się do tego kolejno paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Ogniwa fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne na prąd stały. Kolektory pochłaniają ciepło i przekazują je dalej do instalacji.
  • energia wiatrowa – pozyskuje się ją przy użyciu wiatraków. Farmy wiatrowe są montowane na obszarach wietrznych, takich jak brzegi morskie, gdzie podmuchy wiatru są znacznie silniejsze niż w głębi lądu.
  • biomasa – do wytworzenia energii wykorzystuje substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, ulegających biodegradacji. Biomasę wykorzystuje się do produkcji ciepła.
  • energia wody – pozyskuje się ją dzięki sile płynącej wody. Turbiny elektryczne przemieniają energię pochodzącą z prądów i pływów w prąd elektryczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *