panele fotowoltaiczne
prąd

Panele fotowoltaiczne — rozwiązanie przyszłości

Energia elektryczna ze słońca — czy nie brzmi to intrygująco? Jak to jednak działa oraz jaką drogę muszą pokonać promienie słoneczne, abyśmy mogli korzystać z czystej energii w naszych domach? Fotowoltaika jest procesem wytwarzania energii z darmowego promieniowania słonecznego. Obecnie, panele fotowoltaiczne stają się coraz powszechniejszym rozwiązaniem, a słońce stanowi trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na świecie. Energia ta może być bowiem wykorzystywana zarówno do zasilania niewielkich urządzeń przenośnych, np. lampek, jak i ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody.

Panele fotowoltaiczne — jakie wybrać?

Jest to jedno z podstawowych pytań, jakie zadajemy sobie podczas wyboru odpowiedniego rozwiązania. Dotyczy ono wyboru technologii wykonywania modułów fotowoltaicznych. W ostatnim czasie niezwykłą popularnością cieszą się panele monokrystaliczne, które powoli zastępują panele amorficzne oraz polikrystaliczne. Czym się jednak charakteryzują?

  • Panele amorficzne. Mają niewielką grubość półprzewodników. Są tanie w produkcji, co wpływa na ich niską cenę. Jednocześnie jednak wykazują najniższą sprawność ze wszystkich rodzajów ogniw — utrzymuje się ona na poziomie ok. 8%. Właśnie dlatego najczęściej występują w małych przenośnych urządzeniach.
  • Panele polikrystaliczne. Wykonane są ze sprawowanego bloku krzemu, a ich budowa jest krystaliczna. Są one nieco droższe niż panele amorficzne, jednak tańsze niż ogniwa monokrystaliczne. Ich wydajność sięga około 16%
  • Panele monokrystaliczne. Wykonywane są z pojedynczego bloku krzemu, który wytworzony jest ze stopu boru i piasku krzemowego. Posiadają one najbardziej sprawne ogniwa — ich sprawność wynosi ponad 18%. Charakteryzuje je niemała trwałość, a także w największym stopniu pozwalają one zaoszczędzić na energii. Uważane są za najbardziej estetyczne

Panele fotowoltaiczne a rejony, gdzie występują silne wiatry oraz zwiększone opady śniegu

panele fotowoltaiczne

Standardowe panele fotowoltaiczne PV (https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2018/fotowoltaika-jak-dziala) posiadają wytrzymałość mechaniczną na poziomie 5400 Pa na nacisk od góry. Istnieją jednak rozwiązania, gdzie zostaje ona zwiększona aż do 7500 Pa. Co to jednak oznacza? Można porównać to do nacisku wywieranego przez zalegającą na panelu ponad 1 m warstwę ciężkiego i mokrego śniegu. Właśnie na tanie rozwiązanie należy zdecydować się, zamieszkując rejony, na których występują zwiększone opady śniegu. Jeżeli natomiast chodzi o wiatr — wystarczająca będzie wytrzymałość na poziomie 2400 Pa, co oznacza, iż nie ma zagrożenia dla paneli nawet przy największych wiatrach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *