Prąd dla domu – jak go wybrać?
Wybór odpowiedniego dostawcy energii dla domu oraz konkretnej taryfy ma olbrzymie znaczenie dla naszego komfortu korzystania z prądu oraz zasobności naszego portfela. Niewłaściwa decyzja może przełożyć się na przepłacanie. Tymczasem, dobra analiza swojego zapotrzebowania oraz dostępnych na rynku ofert może przynieść oszczędności. Kiedy energia dla domu będzie opłacalna? Jak ją wybrać?
Oszacuj swoje potrzeby
Prąd dla domu to najważniejsza wartość. Korzystamy z niego codziennie, dlatego ważne jest żeby nasza taryfa nam odpowiadała. Zanim podejmiemy decyzję i podpiszemy umowę z dostawcą na konkretną taryfę, poznajmy dobrze oferty i oszacujmy dokładnie swoje potrzeby. Przy wyborze taryfy najważniejszy jest nasz sposób wykorzystywania energii elektrycznej. Najbardziej istotnym aspektem są godziny największego zużycia. Istnieją bowiem taryfy, które przewidują niższe koszty za korzystanie z energii w określonych godzinach doby. Zaniżona stawka o jednej porze zazwyczaj jednak wiąże się z podwyższoną o innej.
Godziny zużycia
Stawki promocyjne za używanie energii w określonych godzinach uwzględniają stopień ich atrakcyjności. Niższą stawkę można uzyskać za korzystanie z prądu w porze, o której statystycznie notuje się najmniejsze zużycie, zaś większe naliczane są za najbardziej atrakcyjne godziny zużycia. Przedział statystycznego korzystania z prądu kształtuje się następująco: 22:00 – 6:00 – tzw. dolina nocna, 6:00-13:00 – tzw. szczyt przedpołudniowy, 13:00 – 15:00 – tzw. dolina dzienna, 15:00-22:00 – tzw. szczyt popołudniowy.
Dobór taryfy
Energia dla domu, a właściwie sposób naliczania rozliczenia za jej korzystanie, powinien uwzględniać naszą aktywność i tryb życia, który determinuje godziny, w których najczęściej korzystamy z prądu. Jeżeli jesteśmy osobami, które nie posiadają dużej rodziny, pracują na pierwszą zmianę lub drugą i w zw. z tym nie korzystają z energii w czasie szczytu, a większość czynności związanych z poborem prądu wykonujemy po godzinie 22, powinniśmy skorzystać z taryfy G12, która uwzględnia niższe stawki za czerpanie prądu w porze nocnej. Jeżeli jednak pracujemy na zmiany i nie mamy jednolitego trybu życia, a nasza aktywność związana z użyciem prądu nie jest stała i zakłada korzystanie z energii w różnych godzinach, najkorzystniej będzie, kiedy postawimy na taryfę uniwersalną, która posiada stałe stawki za prąd bez względu na godzinę jego używania. Jest to taryfa G11.