Dotacje na fotowoltaikę na wyciągnięcie ręki

Zgodnie z wymogami narzuconymi przez Unię Europejską, Polska musi zwiększyć odsetek rozwiązań technologicznych wykorzystujących odnawialne źródła energii. Najpopularniejsza jest fotowoltaika, która pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Wymaga to jednak zamontowania instalacji fotowoltaicznej, co wiąże się z niemałymi kosztami. Powstały różne programy rządowe, które oferują wsparcie finansowe w postaci dotacji na fotowoltaikę.

Dotacje na fotowoltaikę – co jest wymagane do złożenia wniosku?

Inwestorzy liczący na dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną muszą złożyć odpowiednio wypełniony wiosek o przyznanie dotacji, w którym musi znaleźć się kilka istotnych załączników. Trzeba mieć też na uwadze to, że wsparcie finansowe z programu Mój Prąd jest swojego rodzaju zwrotem poniesionych kosztów kwalifikacyjnych. Konieczne jest sfinansowanie z własnych środków instalacji fotowoltaicznej, a dopiero potem można ubiegać się o dotację. Wnioski przyjmowane i rozpatrywane są przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z siedzibą w Warszawie. Można dostarczyć je w formie papierowej osobiście lub wysyłając pocztą czy kurierem. Możliwie jest też złożenie wniosku osobiście w placówce stacjonarnej. Na wniosek składać muszą się elementy takie jak faktura za zakup nowej instalacji fotowoltaicznej, łącznie z oprzyrządowaniem oraz faktura za jej montaż. Do tego potrzebny jest dowód zapłaty za faktury i dokument potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego. Nie może zabraknąć w dokumentacji numeru identyfikacyjnego umowy kompleksowej.

Program Mój Prąd to niejedyna możliwość

W przypadku programu Mój Prąd możliwe jest uzyskanie dotacji na fotowoltaikę, która jest formą bezzwrotnego wsparcia finansowego. Osoby korzystające z tego rozwiązania mogą czerpać profity również z innego programu określanego mianem Czyste Powietrze. Możliwe jest wówczas uzyskanie pożyczki na preferencyjnych warunkach, która dotyczy zakupu instalacji fotowoltaicznej. Pomimo tego, że nabór na wnioski cały czas trwa, pula dofinasowania jest ograniczona i przewidziana tylko dla konkretnej liczby wnioskodawców. Inwestorzy pragnący skorzystać z tego typu formy pomocy finansowej muszą się spieszyć. Trzeba też pamiętać o tym, że na uzyskanie wsparcia można liczyć wyłącznie w przypadku zakończonych już inwestycji.

Dofinansowanie fotowoltaiki, czytaj: https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2020/fotowoltaika-dotacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.