Kompensacja mocy biernej – dlaczego jest tak bardzo ważna?

kompensacja mocy biernej

Zdecydowana większość odbiorników prądu przemiennego pobiera nie tylko energię czynną, ale również energię bierną, która pulsuje samodzielnie pomiędzy układem zasilającym a poszczególnymi odbiornikami. Przez urządzenia elektroniczne w 100% wykorzystywana jest wyłącznie energia czynna. Niestety energia bierna nie wykonuje żadnej pracy, a co najgorsze wpływa na prawidłowe działanie odbiorników.

Dlaczego warto kompensować moc bierną?

Kompensacja mocy biernej ma bardzo wiele zalet, dlatego też z jej dobrodziejstwa korzysta coraz więcej użytkowników. Największą korzyścią kompensowania mocy biernej jest oczywiście znaczne obniżenie poboru prądu roboczego przez poszczególne urządzenia elektryczne. Dzięki kompensacji można więc obniżyć rachunki za energię elektryczną. Warto wspomnieć także i o tym, że kompensacja mocy biernej ogranicza grzanie przewodów zasilających, dzięki czemu można uniknąć zagrożenia pożarem. Dzięki kompensacji zmniejsza się również grzanie urządzeń zasilających. Mowa tutaj przede wszystkim o transformatorach, których wymiana nie należy do najprzyjemniejszych doznań. Opisując największe zalety warto wspomnieć także o zmniejszeniu spadków napięcia w sieci elektroenergetycznej.

kompensacja mocy biernejJak przeszkadza moc bierna?

Jak wspomniano powyżej energia bierna przebiega od źródła zasilania do odbiornika. Niestety podczas tego przepływu generowane jest dodatkowe zużycie energii czynnej. Powstałe straty wyrażane są specjalnym współczynnikiem mocy biernej „ke”. Wartość współczynnika w dużej mierze zależy od długości drogi przesyłu, liczby stopni transformacji napięcia oraz od jej poszczególnych parametrów.

Jak ograniczyć pobór energii biernej?

Za ograniczenie poboru energii biernej odpowiada oczywiście kompensacja mocy biernej. Jej podstawowym zadaniem jest usprawnienie eksploatacji odbiorników i wszystkich urządzeń elektrycznych. Aby całkowicie wyeliminować pobór energii biernej należy postawić na instalację specjalnych urządzeń kompensacyjnych. Godne uwagi są na przykład energoelektroniczne filtry aktywne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.