Prąd dla domu ze słońca także podczas zimowych miesięcy

Fotowoltaika rozwija się w dynamicznym tempie, a osób w nią inwestujących przybywa coraz więcej. Panele fotowoltaiczne są coraz wydajniejsze i tańsze, dlatego też nawet przeciętny Polak może pozwolić sobie na zakup i montaż tego typu instalacji. Są przecież dofinansowania, dotacje i preferencyjne kredyty, dzięki czemu inwestycja zwraca się bardzo szybko. Takim oto sposobem możliwe jest obniżenie rachunków za prąd, uniezależnienie się od wzrostu cen energii elektrycznej oraz zredukowanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Prąd dla domu ze słońca także podczas zimowych miesięcy

Wiele osób jest sceptycznie nastawionych do fotowoltaiki, gdyż w Polsce często przeważają pochmurne, a nie słoneczne dni. Pojawia się wobec tego pytanie, jaka będzie wydajność paneli fotowoltaicznych podczas zimowych miesięcy, kiedy to za oknem jest ponuro i mroźno? Okazuje się, że instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok, nawet zimą. Co ciekawe, w wielu przypadkach panele fotowoltaiczne produkują więcej energii elektrycznej podczas mroźnych i słonecznych dni niż w czasie upalnego lata. Nawet jeśli zimą jest mało słońca, to instalacja fotowoltaiczna nadal produkuje prąd. Co więcej, możliwe jest magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanych latem u swojego operatora sieci energetycznej. Podczas zimowych dni, kiedy instalacja produkuje mniej prądu, możliwe jest odebranie swojej nadwyżki energii elektrycznej, a więc cieszenie się mniejszymi rachunkami za prąd przez cały rok.

Panele fotowoltaiczne nie tylko na dachu?

Najczęściej panele fotowoltaiczne montowane są na dachu, jednakże nie jest to jedyne rozwiązanie. Instalacja fotowoltaiczna możne być zrealizowana także na gruncie. Jest to świetna alternatywa dla osób nieposiadających odpowiedniej połaci dachowej. Niestety w takim przypadku trzeba liczyć się ze wzrostem podatku VAT z 8% do 23%. Możliwe jest także zamontowanie paneli na ścianach budynku gospodarczego czy na dachach przybudówek, a nie wyłącznie na części dachu budynku mieszkalnego. Jeśli instalacja nie będzie przekraczać 40 kWp, to nie jest potrzebne nawet pozwolenie na jej budowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.