Czym różni się taryfa C12a od taryfy C11 i jakie są podobieństwa?

Chociaż jednostrefowa taryfa C11 jest uniwersalnym rozwiązaniem w przypadku firm, to jednak nie zawsze najkorzystniejszym. Okazuje się, że wiele firm może odnotować niemałe oszczędności, decydując się na taryfę dwustrefową typu C12a. Czym zatem różnią się obie taryfy i na którą się ostatecznie zdecydować?

Czym różni się taryfa C12a od taryfy C11 i jakie są podobieństwa?

Podstawową różnicą miedzy taryfą C11 i C12a jest to, że ta pierwsza jest jednostrefowa a druga dwustrefowa. Oznacza to, że w przypadku taryfy C11 obwiązuje stała stawka cenowa za kilowatogodzinę, a taryfa C12a dzieli dobę na dwie strefy – z niższą i wyższą stawką za zużycie prądu. Liczba stref czasowych, czyli stawek cenowych za energię elektryczną w ciągu doby jest jedyną różnicą między obiema taryfami. Jeśli chodzi zaś o podobieństwa, to obie taryfy przeznaczone są dla firm o mocy umownej poniżej 40 kW i przyłączonych do sieci niskiego napięcia. Mogą zatem śmiało z nich korzystać małe i średnie przedsiębiorstwa.

Kiedy taryfa C11, a dla kogo taryfa C12a?

To, która taryfa energii będzie najkorzystniejsza w przypadku danej firmy, zależeć będzie od sposobu korzystania przez nią z prądu. Przy taryfie całodobowej warto pozostać w przypadku firmy o zmiennym zużyciu energii elektrycznej w ciągu doby, gdzie nie jest możliwe określenie konkretnych godzin z największym zużyciem prądu. Taryfa C11 będzie zatem korzystną opcją w przypadku przedsiębiorstw prężnie działających przede wszystkim w ciągu dnia, gdzie nie ma możliwości przeniesienia części działalności i zużycia energii na godziny pozaszczytowe. Jeśli jednak co najmniej 40% całkowitego zużycia prądu przypada na godziny poza szczytem, to znacznie bardziej opłacalna będzie taryfa dwustrefowa typu C12a. Chodzi tutaj o przedsiębiorstwa prowadzące działalność głównie w godzinach wczesnoporannych, późnowieczornych czy też nocnych. Wówczas największe zużycie prądu ma miejsce w strefie z niższą stawką za kilowatogodzinę, a więc firma płaci znacznie mniej za prąd. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorca w skali roku może odnotować niemałe oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.